Himmet Öcal

Himmet ÖCAL Portre

Sanatçının çalışmaları kendi içerisinde renk derinliği ile perspektif katmanlar oluşturmaktadır. İzleyicide yarattığı görsel derinliğin, abstract renklerle düşünce boyutunda da derinleşmesini amaçlamaktadır.

Himmet ÖCAL Antalyam Tablosu

Biyografi

Himmet Öcal, 1974 yılında A. E. F. Resim Bölümü’nden mezun oldu.

1977 ve 1979 yılları arasında Kayseri Eğitim Enstitüsü ve Antalya Aksu Eğitim Enstitüsü’nde Resim ve Sanat Tarihi öğretmenliği yaptı. Okul yıllarında ve sonrasında Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın atölyesinde özgün baskı ve serigrafi baskı teknikleri ile ilgili uygulamalı eğitimini aldı.

1979 yılında Antalya’da grafik tasarım ve serigrafi baskı uygulamaları ile serbest çalışma hayatına adım attı. 12 yıl boyunca Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Grafik Tasarım ve Görsel İletişim” derslerini okuttu.

Antalya’da 42 yıldır başta turizm sektörü olmak üzere kurumsal firmaların, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının amblem-logo çalışmalarını sürdürmekte ve görsel tasarımlarıyla marka yaratmaktadır.

Amblem logo çalışmalarının yer aldığı “29 yıl” isimli bir kitabı yayınlanmıştır.

Sanat dolu bir hayattan hiçbir zaman kopmamış, Antalya’nın ilk özel sanat galerisini kurmuş, bugüne kadar birçok ünlü sanatçının eserlerinin sergilenebilmesini sağlamıştır. Üniversitelerde grafik eğitimine katkı sağladığı yıllar boyunca öğrencilerinin, sahibi olduğu baskı merkezinde uygulamalı eğitim almalarını sağlamış; onların piyasaya çok daha donanımlı olarak atılmaları için çaba harcamış, eğitimci kimliğinden vazgeçmemiştir.

Resim eğitimi aldığı yıllarda sanatındaki eksprestonist izler, 30 yılın ardından soyut, kavramsal çalışmalara doğru yönlenmiştir. Plastik sanatların kurallarını yerine getirdiği kompozisyonlarında kişi hayatlarını biçimlendiren kavramların, şekillerin, harflerin ve rakamların kendi anlam fonksiyonlarını aynen koruduğu görülmektedir. Sanatçının çalışmaları kendi içerisinde renk derinliği ile perspektif katmanlar oluşturmaktadır. İzleyicide yarattığı görsel derinliğin, abstract renklerle düşünce boyutunda da derinleşmesini amaçlamaktadır.