Irina Pashina

Himmet ÖCAL Portre

“Okyanus (upcycling art) serisini yaratırken sanatçı kullanılmış malzemeleri kullandı; kutular, selofan, kumaş vb.”

Irina Pashina Tablo
Irina Pashina Tablo

SANATÇININ AÇIKLAMASI

O, “upcycling art” yönünde çalışan bir sanatçıdır.
Atık maddeleri (kumaş, karton, paketler vb.) kullanan ressam, resimlerdeki görüntüye hacim ve anlamlılık kazandırmak için karışık bir teknik uyguluyor. Profesyonel yoluna hukukçu olarak başlayan sanatçı, hayatı boyunca hep resim yapmak istedi. Birkaç yıl önce yaratıcılık konusunda bir eğitim kursu aldı. Kendini ifade etmeye çalışıyorken ressam hem kendisi için, hem birey için, hem de tüm dünya için daha çok resim yapma fırsatı ve arzusunda olduğunu farketti.
Böylece Okyanus adı verilen upcycling art yönündeki ilk çalışma dizisi ortaya çıktı. Onları yaratırken sanatçı kullanılmış malzemeleri kullandı; kutular, selofan, kumaş vb.
Bu resim dizisinde sanatçı, soyutlama ve doku yardımıyla, en önemlisi suyun güzelliğini bileşimine <çöp>’ün dahil edilmesine rağmen, iletmek istiyor. Karışık kombinasyonel tekniğin uygulanması nedeniyle, sanatçının resimleri hacimsel ve benzersizdir.
Irina umuyor ki; bu serinin resimlerindeki uyumsuz <çöp> ile birleştirilen suyun büyüleyici güzelliği, insanları ortak evimizin geleceğini ve gezegeni temiz tutma ihtiyacını düşünmelerini sağlayacaktır.

 

Sergileri

Her Bakıştan Karma Sergi 2023

Irina Pashina Tablo
Irina Pashina Tablo